#1 2011-08-22 21:40:43

 gawor93

Administrator

5956314
Call me!
Zarejestrowany: 2011-08-22
Posty: 43
Punktów :   
WWW

Poprawna ortografia i interpunkcja

Co poniektórzy lekceważą sobie ortografię i gramatykę na forum, zarówno na tym jak i na innych. Dzisiaj to prawdziwa plaga. Teraz dam dwie złote rady, a jednocześnie zasady, których NALEŻY PRZESTRZEGAĆ. Bo ich nieprzestrzeganie razi w oczy. No i buduje opinię o piszącym. Negatywną oczywiście.



1. Ortografia

Wiem, że nie każdy ma wszystkie zasady ortografii w głowie, wiele osób ma dysleksję lub dysortografię i nie każdy może polegać w tych sprawach na intuicji. Można to wybaczyć, ale pisanie na forum wymaga staranności.
Nie chcę tutaj oczywiście prawić zasad ortografii i poprawności pisania, bo sama nie potrafię ich konkretnie określić, piszę na intuicję. Nie jestem także chamem, który każe zaglądać w każdym przypadku do szkolnego słownika ortograficznego. Jednak dysleksja to w tym przypadku żadne wytłumaczenie. Co więc poradzę? Wkleić tekst do Worda/OpenOffice i polikwidować wszystkie błędy zaznaczone czerwonym podkreśleniem.
Rozumiem także, że nie każdy ma pakiet biurowy, i że nie każdemu chce się go instalować. Mam jednak doskonałą alternatywę. W najnowszych przeglądarkach internetowych jest funkcja podkreślania błędnie napisanych słów, tak jak robi to Word. Nie, nie chodzi mi o beznadziejny Internet Explorer 7.
Moja rada: zainstaluj Firefox'a 2. Ta przeglądarka posiada w standardzie korekcję błędów razem z obszernym słownikiem języka polskiego. Nie zajmuje dużo miejsca na dysku, wejdzie na praktycznie każdy komputer z Windows/Linux i jest niesamowicie funkcjonalna. Korekcja błędów spisuje się bardzo dobrze (przynajmniej u mnie) i na pewno powiadomi Cię o każdym Twoim błędzie, który poprawisz automatycznie kilkoma kliknięciami.

2. Interpunkcja

Kolejna zmora internetowej poprawności pisania. Tutaj napiszę kilka prostych zasad. Tak, naprawdę prostych. Ich przyswojenie zajmie góra kilka dni. Oto one:

- Kropkę stawiamy na końcu zdania. Za nią zawsze musi być postawiona spacja. Nigdy nie stawiać spacji przed kropką.
- Przecinek oddziela poszczególne fragmenty zdania. Podobnie jak przy kropce, spację stawiamy zawsze za nim, nigdy przed nim.
- Dwukropek i średnik także obowiązuje powyższa zasada "spacjowania".
- Myślnik powinien być poprzedzony spacją, spacja powinna też znajdować się za nim. Wyjątkiem jest np. wyraz "czarno-biały" (napisane poprawnie, bez spacji).
- Przed otwarciem nawiasu i po jego zamknięciu stawiamy spację. Nawiasy muszą "przylegać" do tekstu między nimi, tzn. nie być od niego oddzielonymi spacją.
- Cudzysłów: tak jak nawias.
- Nie pisać długich zdań bez stawiania przecinków, ponieważ pogarsza się czytelność, a zdanie nabiera chaosu.

Oczywiście raz kiedyś przy przeoczeniu któregoś błędu nic się nie stanie. Nie jestem purystą językowym każącym pisać niczym wirtuoz literatury - ale powiem, że tacy admini się zdarzają dosyć często. Można więc popełnić raz kiedyś błąd w dłuższym poście, ale...

"Pisnae w ten sposub zdańa som niecyztelne,i bardzo neidobże wyglondajom(i dajom zły wizerónek piszoncemu .Prawda)"

Więc nie radzę pisać jak "ten u góry" Lepiej dawać dobry przykład.

Jeszcze jedno: kilka razy spotkałam się z odpowiedzią "wybacz, ale szybko piszę i nie zwracam uwagi na takie błędy". Podwójny błąd. Na gadu-gadu czy ICQ zazwyczaj trzeba pisać szybko i takie błędy to nic specjalnego, ale forum to poważna korespondencja. To tak, jakbyś wysyłał komuś ładnie oprawiony list. Nie chcę więc słyszeć tego typu wymówek.


http://i54.tinypic.com/2hn9afq.png

Offline

 

#2 2011-08-24 22:59:21

 Valion

Początkujący animek

Zarejestrowany: 2011-08-24
Posty: 8
Punktów :   

Re: Poprawna ortografia i interpunkcja

Yayz, pierwszy raz widzę jak administratorka uczy języka... nice idea.

Offline

 

#3 2011-08-24 23:40:41

 gawor93

Administrator

5956314
Call me!
Zarejestrowany: 2011-08-22
Posty: 43
Punktów :   
WWW

Re: Poprawna ortografia i interpunkcja

Cóż, czasem trzeba ^^"


http://i54.tinypic.com/2hn9afq.png

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.daikirai.pun.pl www.hardcoreclan.pun.pl www.narutoxgierka.pun.pl www.wiedzminbpf.pun.pl www.piotker-mu.pun.pl